Ultrasonografi

Ultrasonografi tıpta sıklıkla kullanılan görüntüleme yöntemlerinden birisidir  ve diğer görüntüleme yöntemlerinden en önemli farkı  radyasyon içermemesi, bunun yerine insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgalarından yararlanması ve görüntünün aynı anda ekranda izlenebilmesidir.

Merkezimizde ultrasonografik incelemeler için  "MİNDRAY DP - 6600 VET" marka  ultrason cihazı kullanılmaktadır,

Kullandığımız ultrason veteriner amaçlı olup, bu bizim ve dolayısıyla da hastalarımız için pek çok avantaj oluşturmaktadır.

Jinekolojik muayenelerde kedi ve köpek için ayrı programların olması onların kilo ve boyutları göz önüne alındığında görüntülerin yorumlanmasında daha doğru sonuçlar vermektedir. Hatta gebelik takibinde bu program sayesinde yavruların canlılığı büyüme orantıları ile saptanarak yaklaşık doğum tarihleri de hesaplanabilmektedir.

Bunun dışında  abdominal bölgedeki organlar görüntülenebildiği gibi cihazımızın sahip olduğu veteriner kardiyoloji programı ile kalbin ultrasonografik incelemesi de rahatlıkla yapılabilmektedir.
Bu ultrasonografik incelemelerin hayvanın tür ve büyüklüğüne göre değerlendiriliyor olması teşhisi kolaylaştırmakta ve pek çok kalp hastalığıda teşhisini kolaylaştırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                         gümüş tasarım