önce


sonra

 


AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Koruyucu diş bakımı çoğunlukla hayvan sahipleri tarafından ihmal edilmektedir. Bu insanlarda olduğu kadar petlerde de önemlidir.
Küçük hayvanlarda periodontal hastalıklar sıklıkla görülmektedir. Periodontal hastalıkların belirtileri genellikle anlaşılmamakta, petlerin dişleri enfekte olmadan hayvan sahipleri tarafından fark edilmemektedir. Bu bölümde diş bakımı hakkında sıkça sorulan sorulara cevap vereceğiz.
Bunlara dikkat edin

Kötü ağız kokusu
Diş kaybı
Gingivitis (dişetinde yangı ve kızarıklık)
Diş gıcırdaması veya dişin sallanması
Ağızda aşırı sulanma, salya artışı
İştah kaybı
Diş etinde kanama

Periodontal hastalıklar ağrı vericidir. Hayvanlar konuşup bunu belirtemediklerinden bu sorumluluğu bizim üstlenmemiz gerekmektedir. Eğer petinizin dişlerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız lütfen veteriner hekiminizle görüşün.

Diş bakımında neler yapılır

Profilaksi dediğimiz diş muayenesi ve diş temizliği, periodontal hastalıklardan korunmak için standart tedaviyi içermektedir. Bu sırada diş eti sınırında gelişen plaklar manuel veya ultrasonik olarak alınır, genel diş temizliği ve flouride uygulaması yapılır.


Bu hastalıkların teşhisi için, ayrıca oluşumunu engellemek için profilaktik diş bakımı her yıl yapılmalıdır. Ancak yine de bir veteriner hekim yalnız başına periodontal hastalıkların oluşumunu engelleyemez. Evde de iyi bakım şarttır. Ancak bu sayede diş ve diş eti sağlığının sürekliliğini sağlayabilirsiniz. En önemlisi köpeğinizin dişlerini günlük olarak fırçalamaktır.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                         gümüş tasarım
 
yildizveteriner