normal kalça röntgeni

displazik kalça röntgeni

 

Kalça displazisi nedir?

Kalça displazisi yani kalça çıkıklığı genellikle genetik olan ama sonradan da şekillenebilen, tüm hayvanlarda görülebilmesine karşın daha sıklıkla büyük ırk köpeklerde gözlenebilen bir hastalıktır.

Kalça displazisi kalça ekleminin deformasyonu sonucunda ortaya çıkar ve kendini ağrı, hareketlerde azalma, topallık, oturup kalkarken zorlanma şeklinde belli eder. Erken teşhis edilirse ilaç tedavisiyle kalça displazisinin oluşturduğu rahatsızlıkların ilerlemesi yavaşlatılabilir

Displazik hayvanların çiftleştirilmesi genetik açıdan yavrularında da bu hastalığın görülme olasılığının fazla olması dolayısıyla önerilmez.

Kalça displazisinin özellikle Alman Kurdu, Kangal, Labrador, Golden Retriever, Danua, Saint Bernard gibi büyük ırk köpeklerde görülmesinin bir nedeni de bu ırkların hızlı büyümeleri ve kalçaya binen vücut ağırlığının birden artmasıdır. Bunun dışında dış faktörlerin etkisiyle de kalça displazisi ortaya çıkabilir bunlara ;hızlı kilo artışı ve yanlış beslenme, ani hareketler , merdiven inip çıkma, yüksekten atlama, kaygan zemin neden olabilir.

Kalça displazisinin olup olmadığını belirlemek ve derecesini ölçmek amacıyla köpekler 4-5 aylık olduklarında kalça röntgenleri çekilir. Ancak kalça displazisi yönünden yapılacak olan bu uygulama sırasında hayvanın genel anestezi altında olması sonucun daha doğru alınabilmesi açısından önemlidir.

Çekilen röntgenler dispazik açıdan Norberg yöntemiyle açıları ölçülerek displazinin varsa derecesi ortaya konulur.Norberg yöntemi kullanılarak yapılan bu ölçümün en önemli avantajı eklemlerde dejenerasyon başlamadan ilaç tedavisi ile yaşam kalitesinin arttırılmasıdır..

Merkezimiz displazi açısından Norberg yöntemi ile ölçüm ve yorumlama konusunda sertifikaya sahip olup rapor hazırlayabilme yetkisine sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                                                                                                                         gümüş tasarım
 
yildizveteriner